Spotify, Meşhur 2023 Wrapped Duyuruldu. Yılın Trendleri Neler?

3.12.2023

Bu hafta sıklıkla sosyal medyada karşımıza çıktığı üzere, Spotify geleneği bozmadı ve yıllık “2023 Wrapped” listelerini ve yıla damga vuran trendleri yayınladı. Şirket 2023'ü müzik açısından büyük kadın pop yıldızlarının dönüşü, listeleri domine eden çeşitlilik ve güçlü türlerin ortaya çıktığı küresel bir müzik atmosferiyle tanımladı.


2023'ün en popüler sanatçıları

Yeniden düzenlenmiş albümleri ve rekor kıran dünya turu ile Taylor Swift'in bu yılın en popüler sanatçısı oldu. Swift, 1 Ocak'tan bu yana dünya genelinde 26.1 milyardan fazla stream rakamına ulaştı.  İkinci sırayı reggaeton süperstarı Bad Bunny aldı. Bunny, yeni bir albümü olan "nadie sabe lo que va a pasar mañana" ile olağanüstü bir yıl geçirdi. İlk beşi tamamlayanlar ise The Weeknd, Drake ve Peso Pluma oldu.2023'ün en popüler şarkıları

Yılın en popüler şarkısı, Miley Cyrus'ın rekor kıran "Flowers" şarkısı oldu ve küresel olarak 1.6 milyardan fazla stream’e ulaştı. İkinci ve üçüncü sıralarda SZA'nın "Kill Bill" ve Harry Styles'ın "As It Was" şarkıları yer aldı. Dördüncü ve beşinci sıralarda ise Jung Kook'un "Seven (feat. Latto)" ve Eslabon Armado ile Peso Pluma'nın "Ella Baila Sola" şarkıları yer aldı.2023'ün en popüler albümleri

Spotify’ın paylaştığı verilere göre bu yılın en popüler beş albümü listesi, 2023'ten önce piyasaya sürülmüş ablümlerden oluşuyor. İki yıl üst üste en çok dinlenen albüm olan Bad Bunny'nin "Un Verano Sin Ti" albümü yılın en çok stream alan albümü oldu ve küresel olarak 4.5 milyardan fazla stream rakamına ulaştı. Taylor Swift'in "Midnights" albümü ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırayı ise SZA'nın "SOS" albümü aldı. Dördüncü ve beşinci sıralarda ise The Weeknd'in "Starboy" albümü ve KAROL G'nin "MAÑANA SERÁ BONITO" albümü yer aldı.2023'ün en popüler podcast'leri

Spotify yıllık derleme listesine podcastleri de ekliyor ve podcastlerde dördüncü kez üst üste, The Joe Rogan Experience, yılın en popüler podcast'i unvanını kazandı. İkinci sırada ikinci yıl üst üste Call Her Daddy yer alırken, üçüncü sırada Huberman Lab, ardından anything goes with emma chamberlain ve On Purpose with Jay Shetty yer aldı.

Tüm yıl boyunca bu saydığımız podcastler ve diğerleri, ekonomiden eğlenceye kadar birçok konuda günlük sohbetlerimizi etkiledi.

  • İlkbahar ve yaz, kadın gücünün ön plana çıktığı içeriklerle ile doluydu. Beyonce'un Renaissance Turu, Taylor Swift | The Eras Turu ve Barbie filminin başarısı, birçok podcaste konu oldu ve bol bol tartışıldı.
  • Yıl boyunca yapay zeka teknolojisindeki yükseliş insanları büyüledi, rahatsız etti ve bazen korkuttu. Podcast'ler, yükselen teknoloji trendi hakkında eleştirel ve nüanslı bir bakış sunmaya devam etti.Yıl boyunca şekillenen küresel trendler

Spotify’a göre tek başlarına en çok dinlenen sanatçılar, şarkılar, albümler ve podcast'ler 2023'ün trendlerini noktalar değildi. Temalı çalma listelerinden sürpriz şarkı çıkışlarına kadar popüler kültür trendleri de, genel dinleyici davranışlarını etkiledi.

  • Bu yıl Eurovision büyük bir etki yarattı. Kazanan Loreen'in "Tattoo" şarkısı ve ikinci olan Käärijä'nın "Cha Cha Cha" şarkısı finalden sonraki gün küresel günlük listelerde ilk 10'a girdi.
  • Z kuşağı, türsüz/tür-karma trendini benimsemeye devam etti ve sadece bir türle sınırlı kalmak istemedi. Bu kuşak duygulara göre hareket ediyor ve hangi çalma listesi, hangi şarkı anlık ruh haline iyi geliyorsa onu aradı.
  • Bu yıl Kolombiya'da Meksika müziğine olan ilgi önemli ölçüde arttı. Kolombiya, 2023 yılında Meksika müziğinin en çok tüketilen beşinci ülkesi oldu ve yıl boyunca tüketimde %85 artış gösterdi.
  • Hint klasik enstrümantal müziği, Hindistan ve dünya genelinde Spotify'da giderek daha fazla ilgi gördü. Son 24 ayda, Hindistan'ın klasik müzik tüketimi Spotify'da yaklaşık %500 arttı. Spotify'da Hindistan klasik müzik dinleyicilerinin %45'i 25 yaşın altında.
  • Afrobeats, Spotify'da en hızlı büyüyen türlerden biri oldu ve 2017'den bu yana %550 büyüme kaydetti. 2023'te Rema'nın "Calm Down" şarkısı, Afrobeats sanatçısı tarafından bir milyar stream rakamına ulaşan ilk şarkı oldu.
  • Jay Chou, JJ Lin ve Eason Chan gibi üst düzey sanatçıların yer aldığı Mandopop, küresel olarak aylık 500 milyonun üzerinde stream elde etti ve geçen yıla göre neredeyse %45 artış gösterdi.
Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023