Netflix ve Diğer Dijital Platformlarda İzlenecek Müzik Belgeselleri 2024

30.1.2024

Hafta sonu geldi, geçtiniz Netflix’in başına, “Netflix’te ne izlenir?” “Netflix’te yeni ne var?” diye başladınız içinden çıkılmaz arama işine. İşte biz de, siz müziksiz yaşayamayan değerli okurlarımıza, Netflix, Disney+, Mubi ve YouTube platformlarında şu anda seyredebileceğiniz lezzetli müzik belgeselleri önerilerimizi derledik.1. WHAM!Netflix, 2023, 1 s 32 dk

Daha önce hiç görülmemiş arşiv röportajları ve görüntüler aracılığıyla, George Michael ve Andrew Ridgeley’in “WHAM!” hakkında anlattıklarını ve yürüdükleri inişli çıkışlı yolda iyi bir arkadaşlığın, 80’lerde pop yıldızlığına dönüşmesini izleyin.

https://www.imdb.com/title/tt27726927/


2. McCartney 3,2,1Disney+, 2021, 6 bölüm

“Creative Act” isimli kitabın yazarı efsanevi prodüktör Rick Rubin, Paul McCartney ile Beatles, Wings ve solo kariyer olarak yaptığı çalışmalar hakkında röportaj yapıyor. 6 bölümlük mini dizide McCartney, şarkı yazmasına ilham veren kişisel ilişkiler ve hikayeler hakkında konuşuyor.

https://www.imdb.com/title/tt13679628/


3. The Greatest Night in PopNetflix, 2024, 1 s 36 dk

Netflix’te “We are the World” belgeseli dün 29 Ocak’ta yayınlandı. 1985 yılının 25 Ocak'ında, dönemin en popüler müzisyenlerinden oluşan onlarca kişi, Afrika'daki kıtlığa yardım amacıyla bir hayırseverlik teklisi kaydetmek üzere Los Angeles'ta bir araya geldi. “Stüdyonun kapısından içeri girmeden ego'larını bir kenara bırakan” bu müzisyenler, tarih yazacak bir şarkı üzerinde işbirliği yaptılar.


Quincy Jones’un stüdyo kapısına bıraktığı not.
Quincy Jones’un stüdyo kapısına bıraktığı not.


Özellikle çocukluğunu 80’lerde yaşamış nesil için ikonikleşen bu parçanın müthiş hikayesi, bitmesin isteyeceğiniz bu belgeselde.

https://www.imdb.com/title/tt30796448/


4. Metallica - Some Kind of MonsterNetflix, 2014, 2 bölüm

Şöyle bir giriş yapsak yalan olmaz; eğer bu belgeseli seyretmediyseniz henüz Metallica ile tanışmamış olabilirsiniz. Belgesel, grubun 2003 St. Anger albümünü kaydetmeden önce yaşadığı hem kişisel ve hem de grup içi çalkantılı dönemi anlatıyor. Metallica ilginizi çekmiyorsa bile (bu nasıl olur bilmiyoruz ama) grup olma kültürü, grup uyumu, müzik markası olma konuları açısından mutlaka izlenmeli.

https://www.imdb.com/title/tt0387412/


5. Blue Movie - Yavuz Çetin and Kerim Çaplı
YouTube, 2021, 1 s 36 dk

“Belgeselleri çekiliyor!” haberi yıllar önce kulağımıza çalındığında çok sevinmiş hatta Facebook sayfamızda bu haberi duyurmuştuk. Farkettik ki çıktığını haber vermemişiz. Eğer toplu olarak Blue Blues Band’i, Yavuz Çetin’i, Kerim Çaplı’yı aynı sahnede seyretme şansına sahip olan sayılı insanlardan biriyseniz hayatınızın sonuna kadar o anları hatırlayabilirsiniz. Eğer değilseniz elimizde en iyi bu belgesel var. Kerim Çaplı’nın Amerika ve orada Jimi Hendrix’le çalmasından İstanbul’a olan yolculuğuna, Yavuz Çetin’in vitrüöz seviyesi çaldığı gitarından mücadele ettiği mental duruma kadar olan hikayelerini yakından ve yakınlarından dinleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=Svwn4R3NTpo


6. Miles Davis: Birth of the CoolNetflix, 2019, 1 s 55dk

Jazz’a doyacağınız bir belgesel istiyorsanız doğru film budur. Davis hayranları için büyük nimet, tanımayanlar için ise keyifli bir tanışma imkanı sunan “Birth of the Cool”, bir çok sanatçı gibi bağımlılıkla mücadele eden Miles Davis’in savaşını ve caz kariyerini anlatırken modern caz tarihine de ışık tutuyor.

https://www.imdb.com/title/tt1305619/


7. Crossing The Bridge: Sound of IstanbulMubi, 2005, 1 s 30 dk

Bu kadar eski bir belgeselin burada ne işi var? Çünkü bu nefis eserden hala haberi olmayanlar olabileceğini düşünüyoruz. Ödüllü yönetmen Fatih Akın’ın iliklerinize kadar İstanbul, ses ve müzik hissedeceğiniz “Sound of İstanbul” belgeseli, dönem olarak da 2000’lerin başı gibi pop müziğinin olgunlaştığı, rock müziğinin yeni yollar aradığı, gençlerin ve ustaların birlikte çalıştığı ilginç bir zamana denk geliyor.

https://www.imdb.com/title/tt0459242/

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023