Antalya'lı Grup Kaporta ile Punk Rock Küllerinden Doğuyor!

27.6.2023

Punk Rock Küllerinden Doğuyor!


Garaj: Antalya’da bir punk rock grubu kurmakla sonuçlanan hikaye nerede başladı?

Selim Mumtaş (Kaporta): Ergen zamanlarımızda rock metal dinliyorduk ve çalıyorduk. Eskiden Antalya kale içinde mekanlar vardı, şimdilerde daha çok meyhaneler var, oralara takılırdık. 2008 civarlarında Slipknot vs coverları yapan bir grubumuz vardı, ben grubun vokalistiydim. Bir ara üniversite için İstanbul’daydım ve bir süre müziğe ara verdim. Yakın zamanda tekrar hadi bir şeyler yapalım diye konuşuyorduk.


Garaj: Punk rock’a geçiş ve grubun kuruluşu?

Selim Mumtaş: Blink 182’lerle filan büyüdük punk rock’ı seviyoruz. İlk başta Downfall diye bir cover grubu yapacaktık. Sonra dedik ya herkes cover yapıyor zaten çalacağımız da 3-4 tane grup var, neden kendi parçalarımızı yapmayalım? Hadi gruba isim koyalım filan derken sırayla itemları saydık yok abajur, sehpa derken “kaporta” ismi çıktı, öyle kaldı. Grubun kuruluşu epey yeni aslında 2023 diyebiliriz.


Garaj: Grupta kimler var?

Selim Mumtaş: Ben, basçı arkadaşım Ardıç ve gitarda Yasin var. Parçaları yaparken ben önce sözleri yazıyorum, sonra Ardıç’la doğaçlama takılarak rifleri ve ritmi oturtuyoruz. En son Yasin gitarla zenginleştiriyor.


Garaj: Bir tane tekli kaydettiniz ve yayınladınız. Öncelikle tebrikler! Devamı gelecek mi nedir durum?

Selim Mumtaş: Konserler verirken ulaştığımız insanların merak edip dinleyebileceği kadar parçamız platformlarda olsun istiyoruz. Bu yüzden ilk parçamızın kaydı için stüdyoya girdik. Mayıs’ta kaydettik ve Haziran’da yayınladık. Bu daha ilk parçamız, ben buna ısınma diyorum. Devamı gelecek.


Garaj: Tepkiler nasıl ilk parçaya?

Selim Mumtaş: Valla ilk dinleyenler “Ya American Pie filmi başlıyor gibi enerjik tatlı” gibi yorumlar yaptılar, bu benim çok hoşuma gitti. Tam da yaptığımız şey bu. Dediğim gibi tabi ki Blink’le, Sum 41’la büyüdüğümüz için parçalarımızın onlardan etkilenmesi çok doğal. Punk rockta enerjinle insanları kazanıyorsun. Antalya Türkiye’nin California’sı gibi sıcak ve enerjik bir yer. Yaptığımız işi yapmaya ve ulaşabileceğimiz kadar insana alternatif bir ses sunmaya devam edeceğiz.


Garaj: Gruba yeni “aile bireyleri” arıyorsunuz gördüğümüz kadarıyla.

Selim Mumtaş: Evet aynen öyle. Bir gitarcı ve bir davulcu arıyoruz. Antalya’dayız ve niş bir müzik yapıyoruz. İlana da yazdığım gibi punk rock gönül işi. Bu işi eğlenerek yapacak, gönülden seven bir aile bireyine ihtiyacımız var, sadece bir müzisyen aramıyoruz. Grup olarak önce birlikte yaşamamız ve bir aile olmamız gerekiyor. Ama ayrıca gelecek davulcuyu gerçekten süper star yapabiliriz. Blink’te Travis Barker gibi bir adam var yahu, biz daha ne diyelim?


Garaj: Sırada ne var ve size ulaşmak isteyenler nerelerden ulaşırlar?

Selim Mumtaş: Temmuz ayında The Ayılar’la birlikte konser planımız var. Davulcumuzu bulursak ona yetişmek istiyoruz. Bar grubu olmayı çok istemiyoruz. Ayda bir konser veren ve arada festivallerde büyük şehirleri dolaşan bir grup olmak hayalimiz.

İkinci parçamız hazır, önce onu kaydedeceğiz. Ardından 3-4 parçalık mini albümü kaydedip yayınlayacağız. Spotify ve Apple Music’teyiz. Bizi buralarda dinleyebilirler.

Ayrıca Instagram’da @kaportatheband olarak daha yakından takip edebilirler.


Garaj: Başarılar diliyoruz!

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023