Yeni çağ trompetçisi Görkem Çavuş'la Müzik ve Sosyal Medya Sohbeti

14.7.2023

Yeni çağ trompetçisi

Garaj Hikayeler’in bu bölümünde yakın zamanda son çalışması Instant Flight’ı dinlediğimiz, LOTUS Trumpets Türkiye temsilcisi ve sosyal medya yönetmeni, trompet sanatçısı Görkem Çavuş’u ağırlıyoruz.


Garaj: Şuradan başlayalım mı? TrumpetBand isimli 200K+ kullanıcılı instagram hesabının yaratıcısısınız ve bu girişim bugünkü kariyerinizi etkilemiş gibi görünüyor. TrumpetBand’in hikayesini anlatır mısınız?

Görkem Çavuş: TrumpetBand sayfasını 27 Kasım 2017’de oluşturdum. Sayfayı oluşturmamdaki en önemli sebeplerden biri o zamanlar sosyal medyada trompet hakkında içeriklerin az olmasıydı. Kendim Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Trompet bölümünde eğitim almaktayım. Bir çok klasik eseri bir çok farklı virtüözden dinlemeyi gerçekten seviyorum, onların yorumlarını dinlemeyi ve araştırmayı da seviyordum. Bu araştırma hevesimi TrumpetBand sayfama taşıdım, ünlü virtüözlerin en iyi kliplerini özenle araştırıp ve kesip sayfamda yayınlıyordum. Asıl amacım kendi arkadaş çevreme paylaşmaktı, ama yıllar içinde işin rengi değişti ve yüzbinlerce kişiye ulaştım.

Bir diğer yandan kendi videolarımı ve projelerimi paylaşarak kendime bir kitle edinmeyi başardım. Sosyal medyanın avantajını epey bi gördüm. Pandemi döneminde etkileşimlerim daha da artmıştı. Bu sayfa benim kişisel kariyerim açısından da büyük bir yer edinmişti. Artık sosyal medya yönetimi ile uğraşıyordum, tabi deneyimlerimin dışında bazı Sosyal Medya Yönetimi programlarına katıldım ve algoritmayı iyice öğrendim. Her zaman en iyi ve özgün içerik için çalıştım ve şu an dünya üzerinde en büyük 2. sayfa haline geldim.


Garaj: Adam Rapa ve Henrik Grahn tarafından kurulmuş genç bir marka olan LOTUS Trumpets’in sosyal medya yöneticisisiniz sanırım. Birlikteliğiniz TrumpetBand sayesinde mi başladı? Şimdi birlikte neler yapıyorsunuz?

Görkem Çavuş: Evet, 1-2 yıl önce TrumpetBand sayfam sayesinde Henrik ve Adam ile tanıştım ve ardından LOTUS Trompetleri ile çalışmaya başladım. İlk olarak sayfam dünya çapında yüksek etkileşimler alınca sayfamda reklam vermek için bir işbirliği içindeydik. Ancak sonrasında Türkiye LOTUS Trompetleri temsilcisi olarak işe başladım. Sadece bir temsilci değil, aynı zamanda LOTUS Trompetleri Türkiye Bayisi olmuştum. Ocak ayından itibaren sosyal medya yönetimindeki başarım sayesinde LOTUS Trompetleri’nin tüm sosyal medya hesaplarını yönetmem için teklifte bulundular. Ocak ayından beri severek tüm sosyal medya hesaplarını ve Türkiye pazarında satışlarını ben yönetiyorum.


Garaj: Müzik eğitiminizi Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladınız. Sonrasında Matthias Höfs, Pacho Flores, Sergei Nakariakov gibi ödüllü ustalardan ders alma fırsatını nasıl buldunuz?

Görkem Çavuş: Evet, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenim hayatımı Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Trompet eğitmenim Ümit Çavuş ile tamamladım. Sonrasında bu ünlü isimlerle çalışma fırsatını pandemide online derslere katılarak yakaladım. Ancak sonrasında İstanbul Keylan Müzik’te ünlü trompet virtüözü Sergei Nakariakov ile yüzyüze bir masterclass gerçekleştirdik. Böyle usta isimlerden tavsiyeler alabilmek benim için gerçekten çok değerli.


Garaj: Bir çok Türk senfoni orkestrasında da çalmışlığınız var. Türk bir trompet sanatçısı olarak, en büyük hayaliniz nedir?

Görkem Çavuş: Evet bir çok senfoni orkestrasında yer aldım. Benim için çok özel ve güzel deneyimler. Bildiğiniz gibi yaklaşık 14 yıldır trompet çalıyorum ve klasik müzik icra ediyorum. Üniversite eğitimim bittikten sonra yurtdışında bir üniversitede Caz Ana Sanat Dalı üzerinde Yüksek Lisans yapmak istiyorum. Gelecekte, kariyerime kendi şarkılarımı yazan ve Solo Caz Trompetçisi olarak devam etmek istiyorum.


Garaj: Çok kısa Garaj hikayenizden bahsedelim mi? Garaj’la yolunuz ilk ne zaman kesişti? Henüz çiçeği burnunda bir mobil uygulamamız var nasıl buldunuz?

Görkem Çavuş: Garaj ile Ankara’ya taşındığımda tanıştım. Farklı müzisyenlerle tanışmak ve farklı tarzlarda müzik yapmak her zaman zevk aldığım bir şey olmuştur. Müzisyen ilanlarına bakarken sayfanıza denk geldim ve hemen üye oldum. Tabii gerçekten çok eski bir platformmuş, ben genç bir sanatçı olarak bilmiyordum. Sık sık ilan verdiğim ve hatta Garaj üzerinden tanıştığım genç bir sanatçının single parçasında eşlik etmiştim. Gerçekten yeni uygulamanız ile birlikte tüm müzisyenler için muhteşem bir buluşma platformu olmuş. Tekrardan hayırlı olsun.

               

Garaj: Çok teşekkür ederiz! Çok yakın zamanda Instant Flight’ı yayınladınız. Arkasında bir çok kişinin emeği olduğunu paylaştığınız haberde okumuştuk. Çok çok keyifli bu çalışma için herkesin ellerine sağlık. Haberde paylaşmadığınız, parçayla ilgili bir anekdot paylaşır mısınız?

Görkem Çavuş: Çok teşekkür ederiz. Gerçekten yorucu ve eğlenceli bir süreç geçirdik ekip arkadaşlarımla. Şarkıyı yazdığımız ilk gece ekip arkadaşlarımla evde toplanmıştık ve garip bir şekilde kafamda bir funk şarkısının melodileri oluşmuştu, arkadaşlarıma melodilerini çaldığımda kulağa güzel geldiğini ve akılda kalıcı olduğunu söylemişlerdi. Tabii bir demo kaydı aldıktan sonra üzerinde baya bir çalıştık. Sanırım üretim aşamasında ekip arkadaşlarım olmasaydı bu kadar iyi bir şarkı çıkaramazdım. Ve tabii Ankara’da bulunan Stüdyo Allegro’nun sahibi Orçun Babak gerçekten çok iyi bir iş çıkarttı. Bütün ekip arkadaşlarımın emeği çok büyük, umarım bu ivmeli yükselişi devam eder ve bizi yeni şarkılar için motive eder.


Garaj: Bu satırların okuyucusu sizi bundan sonra nerede yakalamalı? Sırada nasıl kayıtlar, konserler var?

Görkem Çavuş: Beni kişisel hesaplarımdan takip edebilirler, tüm konser programımı oradan duyuruyorum. Ankara, Antalya ve Eskişehir ağırlıklı olarak bir çok yerde konserimiz oluyor. Yeni bir şarkıya yakında ekip olarak başladığımızı müjdeleyebilirim. Kış aylarında içinizi ısıtacak yeni bir single sizlerle olacak.


Sosyal Medya Hesaplarım

Görkem Çavuş:

http://www.gorkemtrumpet.com

https://www.instagram.com/gorkemtrumpet

https://youtube.com/@gorkemtrumpet

Spotify

Apple Music


TrumpetBand:

https://www.instagram.com/trumpetband

https://www.youtube.com/@TrumpetBand


LOTUS Trumpets:

http://www.lotustrumpets.com

https://www.instagram.com/lotus_trumpets_insta/


Garaj: Takipteyiz!

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023