Garaj Mobil “Geri Sar” Geldi! 2023’te Neler Yaşandı?

24.12.2023


Müzisyene ulaşmanın en net yolu sloganıyla hayatına başlayan GaRaJ.org’un yeni uygulaması Garaj Mobil’i Haziran 2023 ayında piyasaya sürdük. Her zamanki gibi yine en popüler kategori sosyal ilanlar oldu. Yılın ikinci yarısında gelen yüzlerce ilanda, davuldan, basa, vokalden, kemana her tür müzisyene ulaştık.


Garaj Mobil’de tüm ilanlar ilgi çekti ama en çok yazışma davulcu arayan ilanlarda oldu.


Sonuç sürpriz değil evet. Ancak önemli olan İstanbul kadar diğer büyük şehirlerde de canlı bir müzik topluluğunun oluşu.


İstanbul ve İzmir’de en çok gitarist ilanı varken (ardından bas ve vokal takip ediyor), Ankara ve hatta Eskişehir’de en çok davulcu arama ilanı yayınlandı.


Garaj Mobil’de sosyal ilan verirken çeşitli etkiketler kullanılabiliyor. Bu sebeple özellikle “ticari” olan projeleri üyeler ticari olarak işaretlemeyi tercih ediyor. Geri kalan tüm ilanlarda insanların sadece müzik yapmak için bir araya geldiğini gördük.


Garaj Mobil’de pop, arabesk, caz gibi her türde ilan bulunabilse de, ağırlık rock’ta. Daha ilginci özellikle yeni kurulan ve hatırı sayılır miktarda grup ilanı olan heavy metal.


Garaj Mobil’in mesajlaşma özelliği çok sevildi ve gelişmeye devam ediyor. Rakamlara baktığımızda “Garaj’dan buldum” olarak işaretlenen ilanlarda, ilgili kişi bulunana kadar ortalama 5.4 ayrı kişiyle yazışma yapılmış.


Ürün ilanlarına baktığımızda ev tipi stüdyo ekipmanlarının oldukça popüler olduğunu görüyoruz. Özellikle ses kartları Garaj Mobil’de sıklıkla paylaşılan ilanlar arasında.


Ama tabii ki satılık gitar ilanları popülerlikte tahtını kimseye kaptırmadı.

2023’ten bu kadar! Seneye görüşmek üzere 🙂

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023