En İyi Müzik Yapma Uygulamaları iOS & Android 2024

25.1.2024

Müzik yapma uygulamaları ile akıllı telefonlar, gerçekten güçlü müzik üretim araçlarına dönüşebiliyor. Bu uygulamalar, cihazların yerleşik mikrofonlarını, ses ve veri girişlerini kullanarak ve dokunmatik ekranlar sayesinde telefonunuzu dijital bir stüdyo olarak kullanmanıza olanak sağlıyor. Günümüzün sanatçıları/yapımcıları sık sık bu uygulamaları kullanıyor. Bazı hit şarkıların özgün olarak akıllı telefonlarda bestelendiğini biliyoruz. Bu yazıda, üretim, verimlilik, öğrenme ve  işbirliğine yönelik iOS ve Android için en iyi 10 müzik yapma uygulamasını inceliyoruz.

1. GarageBandiOS / iPhone / iPad / Mac

Free


iOS ve MacOS kullanıcısı müzisyenler için GarageBand bulunmaz bir nimet. Bedava olduğu gibi son derece de kullanıcı dostu ve işlevsel. Telefonunuzun mikrofonu ile kayıt yapma, sanal sentezleyicilerle elektronik müzik yaratma veya parçaları karıştırma gibi işlevlerle oldukça yetenekli hale gelen GarageBand, aklınıza gelen parçayı iPhone’da taslak olarak çalışıp, Mac’e geçerek piyasaya hazır müzikler üretebilmenize imkan verir.


https://apps.apple.com/us/app/garageband/id408709785


2. KORG Gadget 3iOS / iPhone / iPad / Mac

₺599.99


KORG Gadget, 40'ın üzerinde küçük sentezleyici/drum machine ("gadget") içeren, güçlü ve kullanıcı dostu arayüzü ile müzik oluşturmak için özgünce kullanılabilen, ideal bir “hepsi bir arada” müzik prodüksiyon yazılımı ve eklenti seti. Tüm iOS cihazlarda eşlenik olarak kullanabilirken özellikle Mac’teki eklentilerle dijital ses stüdyonuzun işlevselliğini artırabilirsiniz.


https://www.korg.com/us/products/software/korg_gadget/


3. FL Studio MobileiOS / Android

iOS ₺399.99 - Android ₺48.99


Mobil bir dijital ses stüdyosu arayan Android kullanıcıları, FL Studio'yu kaçırmasınlar. Trap ve hip-hop çevrelerinde yaygın bir şekilde benimsenen mobil DAW (Digital Audio Workstation) versiyonu, stüdyo dışında hareket halindeyken müzik oluşturmak için mükemmel. FL Studio'nun yetenekleri, çok kanallı kayıt, yazılım enstrümanları ile üretim ve dış arayüzler ve mikrofonlar ile karıştırma veya kayıt işlemlerini kapsıyor.


https://play.google.com/store/apps/details?id=com.imageline.FLM&hl=en&gl=TR


4. LANDRiOS / Android

Free


Birçok müzik yapma uygulaması üretimi konusunu hedeflerken, yeni LANDR uygulaması müzikal işbirliğini önceliklendirmesiyle öne çıkıyor. LANDR, bir parçanın dalga biçimini zaman damgalı yorumlarla not alabilme yeteneği ile benzersiz. Bu da eş üretim yaparken hassas geri bildirimi kolaylaştırıyor. Müzikal işbirliği için özellikle tasarlanmış tek bulut depolama uygulaması olarak, demo'larınızı saklamak ve paylaşmak için değerli bir uygulama. Üstelik ücretsiz.


https://www.landr.com/mobile-app/


5. Garaj Mobil by GaRaJ.orgiOS / Android

Ücretsiz

Müzikal iş birliğini ön plana çıkaran diğer bir uygulama Garaj Mobil. Türkiye'nin ilk müzik sosyal medyası diyebileceğimiz Garaj.org ekibi tarafından geliştirilen Garaj Mobil, yeni müzisyenlerle tanışabileceğiniz, bir grup oluşturabileceğiniz, müzisyenler tarafından listelenen kullanılmış ekipmanları satın alabileceğiniz veya satabileceğiniz bir platform. Garaj Mobil sadece bir uygulama değil, aynı zamanda sıkı bir topluluk. Müziği seviyorsanız ve benzer düşünen kişilerle bağlantı kurmak istiyorsanız hemen indirin ve ücretsiz üye olun.


https://mobil.garaj.org


6. DM1 Drum MachineiOS / iPhone / iPad / Mac

₺249.99


Fingerlab tarafından üretilmiş gelişmiş bir vintage drum machine olan DM1, iPad'inizi eğlenceli ve yaratıcı bir beat yapma makinesine dönüştürüyor. Kullanımı kolay ve hızlı, 99 leziz elektronik davul kiti ve güzel hiper-gerçekçi grafiklerle donatılmış DM1, eğlenerek müzik yapmak için tasarlanmış.


https://www.fingerlab.net/portfolio/dm17. Ableton NoteiOS / iPhone / iPad / Mac

₺199.99


Ableton'un son uygulaması Note, 2022 sonunda çıktığı zaman müzik dünyasında gerçekten bir heyecan yarattı. Elektronik, trap ve hip-hop yapımcılarına özel olarak hazırlanan Note, bir uygulama içinde Ableton'un arayüzünü sunuyor. Döngülerde (loop) dokunma, melodileri döngüye alma ve çevreden örnekleme (sampling) gibi eylemlerle parça oluşturmayı oldukça kolaylaştırıyor. Ableton Live ile sorunsuz şekilde entegre olabiliyor ve bu sayede kullanıcıların eskizlerden tam bir müzik prodüksiyon yazılımına geçiş yapmasını sağlıyor.


https://www.ableton.com/en/note/


Bu arada Ableton, müzik öğrenimi için çok hoş ve etkileşimli bir mini eğitim sitesi oluşturmuş, buradan göz atabilirsiniz: https://learningmusic.ableton.com/index.html8. GROOVEPAD – Music & Beat MakeriOS / Android

Freemium


Milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen Groovepad, kullanıcı dostu bir arayüz ve yüksek kaliteli örneklerle çalışan bir beat yapma uygulaması. Bu listede bağımlılık yapan uygulamalardan biri. Uygulamayı açın ve dubstep'ten EDM'e, hip hop'a kadar hemen hemen her türü oluşturmanızı sağlayan geniş bir soundtrack yelpazesine erişim sağlayın.


https://play.google.com/store/apps/details?id=com.easybrain.make.music&hl=en_TR


9. Roland ZenbeatsiOS / Android

Free


Markaların kendi uygulamalarını geliştirmeleri sayesinde bize ücretsiz sunulan Roland'ın Zenbeats'i, 'müziğin eğlenceli olması gerektiği' düşüncesini yansıtıyor. Şık bir arayüze sahip Zenbeats, Roland'ın TR-808, TR-909 ve TR-707 synth'leri de dahil olmak üzere modern ve klasik seslerle geliyor. Kullanıcılar Zenbeats kullanarak parmaklarıyla modülasyon ve pitch bend ayarlamalarını yapabiliyorlar ve böylece müzik yaratma deneyimini keyifli hale geliyor.


https://www.roland.com/ca/products/rc_zenbeats/10. LoudlyiOS / Android

$5.99 / month - $14.99 / month

Loudly, aslen 2.500+ ücretsiz parçaya erişim sunan bir müzik bankası. Onu farklı kılan yakın zamanda geliştirmiş oldukları AI - Yapay Zeka ile müzik yapabilme imkanları. Yapay zekanın videoya uygun parçalar önerebildiği ve kullanıcının parçanın ritmi, pitchi gibi ayarlarını değiştirebildiği yeni nesil bir yardımcı servis. Loudly’yi sadece telefondan değil sitelerine üye olarak da kullanabilirsiniz.


https://www.loudly.com/music

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023