Global Müzisyen Kardeşliği: CollaboraTV Hep Birlikte Üretim

22.5.2023

Global Müzisyen Kardeşliği: CollaboraTV

Pandemide tüm dünyayla birlikte müzisyenleri de eve kaparsanız ne olur? CollaboraTV tam da bu sebepten, bizden çıkıp dünyaya yayılan global bir müzisyen kardeşliği projesi. Bugüne kadar yayınlanmış 35 videosu bulunan bir YouTube kanalı olan CollaboraTV, dünyanın dört bir yanından müzisyenlerin uzaktan bir araya gelerek çaldığı parçalardan oluşuyor. Love Me Two Times’’dan https://youtu.be/P5s9m1OkcU0 sadece kadın müzisyenlerden oluşan Part Time Lover gibi coverlara kadar (https://youtu.be/CJrjciQW1l0) her türlü tarza kucak açan projenin isim babası ve mimarlarından Yıldırım Erdemli’ye kanalın hikayesini sorduk:


Yıldırım Erdemli: Her şey pandemiyle başladı. Evlere kapanmış bunalıyorken müzik videoları hazırlama fikri geldi aklıma. Üstüne düşününce yurt dışından müzisyenleri davet etmek istedim. Bu fikrimi multi enstrümanist arkadaşım sevgili Sinan Güngörer’le paylaştım ve davet ettim. Ardından hemen davulcu aramaya başladım. Özellikle yurt dışından bir müzisyen olmasını istiyordum. Yazıştığım davulculardan ilk geri dönüşü Filipinler’den sevgili Cana de la Cruz yaptı ve davetimi kabul etti. 2 vokal zor olacağı için enstrümantal yapmaya karar verdik. 3 kişi 1 ay içinde kayıtları tamamlayarak ilk videomuzu yayına aldık.

Proje bana ve Sinan’a ait. İsim babası da benim. Uluslararası bir kitleye hitap etmesi için ismini de İngilizce koydum. Collaborative’deki i ile e harflerini attım ve video paylaşımına uygun bir şekilde CollaboraTV ismini oluşturdum.

Garaj: Projenin önümüzdeki dönemde hedefleri nedir?

Yıldırım Erdemli: 19 Mayıs itibari ile 35’inci videomuzu yayınladık. Amacımız ilk olarak Pandemi sürecindeki düşük moralleri yükseltmek ve hareket halinde olmayı sağlamaktı. Bu proje sayesinde farklı ülkelerdeki müzisyenler birbirleriyle tanıştılar ve birbirlerini takip etmeye başladılar. Bu da ortak bir çalışma arkadaşlığını ortaya çıkarttı. Böylece CollaboraTV is a Collaborative Friendship ifademiz ortaya çıktı.

Takip edip çalışmalara katılmak isteyen Türk arkadaşlarımıza Türkçe cevap vermemiz oldukça enteresan oluyor. Video açıklamalarında kendimizden bahsetmiş olmamıza rağmen demek ki global bir oluşum gibi göstermeyi başarabilmişiz. Diliyoruz ki yaptığımız çalışmalar büyüsün ve bu da müzisyen dostlarımıza maddi faydalar sağlayacak konuma evrilsin.


Garaj: O zaman tüm Garaj ahalisi olarak bize de kanalı takip etmek ve destek olmak düşer. @CollaboraTV’yi instagram ve YouTube hesaplarından takip edip destek olabilirsiniz. Yolunuz açık olsun CollaboraTV!

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023