Cem Köksal İmzalı Yerli Modüler Gitar Shark Guitars, 2.5 milyon Euro Yatırım Aldı

27.2.2024

Bundan tam 11 yıl önce GaRaJ YouTube kanalımızda sohbet ettiğimiz ve kameralarımıza kendi üretmiş olduğu ve Shark ismini verdiği gitarını anlatan Cem Köksal, bu yıl seri üretime geçecek modellerin ipuçlarını o günden vermiş.

Köksal, son 5 yılda yaptıkları ürün geliştirme çalışmaları ve aldıkları yatırımla global olarak piyasaya sundukları Shark gitarlarının 2024 sonbaharında sipariş teslimlerine başlayacaklarını belirtti.

Swipeline'da çıkan habere göre, 6 teknoloji patentine sahip olan ve yakında dünyanın seri üretime girmiş en gelişmiş elektro gitarı olmaya hazırlanan yerli girişim Shark Guitars, 20 milyon euro değerleme üzerinden 2.5 milyon euro yatırım aldı. Neo Portföy Target Girişim Sermayesi Yatırım Fonu gibi kurumsal yatırımcıların katıldığı tura; Nevzat Aydın, Gökhan San, Bekir Yener Yıldırım ve Mustafa Doğan melek yatırımcı olarak eşlik etti.

Dünyanın En Modüler Gitarı: Shark Guitars

AR-GE süreci beş yıl önce başlayan ve patent işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte seri üretime geçecek noktaya gelen Shark Guitars'ın hazırladığı ilk 20 gitar, geçtiğimiz Nisan ayında Amerika’da düzenlenen, endüstrinin küresel müzik, ses ve eğlence teknolojisi topluluklarını birleştiren dünyanın en büyük müzik şovu The National Association of Music Merchants'ta (NAMM Show) tanıtılmıştı.

Shark Guitars daha önce hiçbir yerde görmediğiniz modülerlikte bir gitar yapısı sunuyor. Daha önce sapı katlanan gitarlar gördük ancak, sapı, manyetikleri, köprüsü, telleri tek bir dokunuşla sökülüp takılabilen bir gitar görmedik. Bunun nasıl olduğunu anlatmamız zor, aşağıdaki videoda Cem Köksal’ın kendi ağzından dinleyebilirsiniz.

sharkguitars.com sitesine girdiğinizde genel ürün tanıtımı, satın alınabilecek gitarların yanı sıra, gitarınızı tamamen sıfırdan tasarlayabileceğiniz bir üç boyutlu gitar tasarım arayüzü bulunuyor. Bu tasarım aracında gitara eklediğiniz parçaların sadece fiyatını değil, gitara eklediği ağırlığı da takip edebiliyorsunuz. Daha sonra kendi dilediğiniz ismi verdiğiniz tasarımı kaydederek siparişinizi oluşturabiliyorsunuz.

Alınan yatırımın ardından girişimin gelecek planlarını paylaşan Shark Guitars Kurucu Ortağı Köksal, geçtiğimiz yıl yaz aylarında öz sermaye ile Antalya’da 1. etap fabrikanın inşaatına başladıklarını ve alınan bu yeni yatırımla ise fabrikayı tamamlayıp, 2024 sonbaharında sipariş teslimlerine başlayacaklarını belirtti.

"2. etap fabrikamızın planlamasını da paralel olarak yürütüyoruz yani daha büyük yatırımlarımız da olacak. Yakın gelecekte küresel yüksek kalite elektro gitar pazarının %10’unu elde etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bas gitar, amfi ve pedal üretimlerine de başlamış olacağız. Shark Guitars bir hobiden başlayan ve çok büyük hedefleri olan bir enstrüman projesine dönüştü. Bu yolda bana yardımcı olan kurucu ortaklarım, ekip arkadaşlarım ve aramıza yeni katılan yatırımcı dostlarımızla beraber dünyada uçtan uca üretim yapan, yani metal aksamlarından elektronik komponentlere, hatta vidalarına kadar kendi bünyesinde üreten ilk gitar fabrikasını kuruyoruz. Türkiye'nin üretime, sanayiye, yüksek katma değerli ürünlere acil ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Hem yaptığımız işle gurur duyuyoruz hem de ülkemize büyük faydamız olacağını düşünüyoruz. Ürettiğimiz gitarlar sonbaharda hem sharkguitars.com web sitemizde hem de müzik enstrümanları satış noktalarında yerini alacak."

Öte yandan Nevzat Aydın ise "Benim daha önceki yatırımlarım somut, elle tutulan ürünler için değil daha çok yazılım tabanlı projeler ile ilgiliydi. Bu bir ilk oluyor. Daha ilk toplantıdan itibaren Shark Gitar ekibinin bende uyandırdığı intiba; Türkiye'den çıkan çok ciddi bir başarı hikayesi olabileceği yönündeydi. Bu nedenle Shark Gitar’ın büyük bir başarı hikayesine imza atacağına inancım tam." açıklamasında bulundu.

Shark Guitar satın almak isteyenler 2024 sonbahardan itibaren anlaşmalı müzik mağazalarından ürünlere ulaşabilecek. İlerleyen zamanda yeni gövde, sap veya manyetik gibi farklı bileşenler ayrıca satın alıp daha önce aldıkları gitarlar ile beraber kullanılabilecek.

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023