Adobe’nin Birkaç Kelime ile Şarkı Üretebilen Yapay Zekası Hazır

1.3.2024

Adobe son bir yıldır sürekli olarak yapay zekasını geliştirmeye devam ediyordu. Görünen o ki ekip artık bir AI müzik aracı çıkarmaya çok yakın.

Yapay Zeka ile Müzik Yapma

Project Music GenAI Control isimli proje, müzisyenlerin metin prompt’ları ile ses oluşturmasına imkan veren "erken aşama üretken AI müzik oluşturma ve düzenleme aracı" olarak tanımlanıyor. Program şu ana kadar alışkın olduğumuz metinden resme veya metinden videoya AI modellerine oldukça benzer görünüyor.

Adobe, Project Music'in halihazırda Firefly ile kullandığı teknolojinin aynısını kullandığını açıkladı. Şirket, kullanıcıların "güçlü bir rock parça", "mutlu dans tadı" ve "hüzünlü bir caz" şeklinde metin prompt’ları ile istedikleri tarz parçaları üretebileceklerini söylüyor.

Kullanıcılar sıfırdan ses üretmenin yanı sıra müzik unsurlarını ayarlama tempoyu ve yapıyı değiştirma, şarkının belirli bir bölümünü tekrarlama veya belirli bir klibi uzatabilme gibi işlemler yapabileceklermiş. Sıfırdan bir müzik üretiminden daha çok burası çok faydalı olacak gibi görünüyor.

“Project Music GenAI Control ile üretken yapay zeka, ortak çalışma arkadaşınız haline geliyor. Adobe Araştırma Kıdemli Araştırma Bilimcisi Nicholas Bryan, "İster bir podcast yayıncısı, ister tam olarak doğru ruh halinde ve uzunlukta sese ihtiyaç duyan bir prodüktör olsun, insanların projeleri için müzik oluşturmasına yardımcı oluyor" dedi.

Project Music GenAI Control halen geliştirilme aşamasında ve henüz halka açılmamış durumda.

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023