2024’te Gelen Metal Grupları Kronolojik Tam Liste ve Bilmeniz Gerekenler

30.3.2024

Garaj Müzik Birimi olarak elimizi taşın altına koyduk ve sizin için farklı bilet sitelerinde yer alan ve 2024’te Türkiye’ye gelen tüm metal gruplarının tarih sırasına göre listeledik. Listelemekle kalmadık tüm grupların son albümlerini dinledik, linkledik, eleştirmenlerin ve fanların geri bildirimlerini okuyup derledik. Grupların son durumlarını bilmeyenler için eski üyelerden kimler kaldı, kim geliyor gibi soruları da cevaplamaya çalıştık. Sözü daha fazla uzatmadan, kulaklıklarınızı takın ve konserlerden birine gitseniz bile güncel bir metal yolculuğuna hazırlanın.

1. Saturnus

28 Nisan, Pazar, IF Performance Hall Beşiktaş, İstanbul

Death metal, death-doom, gothic metal türlerinde gezinen, 1991 yılında Kopenhag’da kurulan Danimarkalı grup Saturnus, büyüleyici bir performans için İstanbul’a geliyor.

"Yatacak yer ve sıcak çorba istiyoruz"

Son Albüm: Şarap gibi yıllanacak bir stüdyo albümü

Grup 2023’de 5. stüdyo albümleri olan “The Storm Within”i yayınladı. Albüm eleştirmenlerden ve hayranlardan oldukça yüksek notlar aldı. Biz dinlemeye doyamadık.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Grubun kemik kadrosundan Brian Pomy Hansen (bas, 1991) ve Thomas Akim Grønbæk Jensen’i (vokal, 1991) sahnede izleyebilirsiniz. Grubun geri kalanı görece yeni katılan üyelerden oluşuyor.

2. Sargeist

12 Mayıs,  Pazar, IF Performance Hall Beşiktaş, İstanbul

1999 yılında ünlü Finlandiyalı Horna'nın gitaristi Shatraug tarafından bir solo proje olarak başlayan black metal grubu Sargeist ilk kez İstanbul’a geliyor. "Sargeist" kelimesi, Almanca'daki "Sarg" (tabut) ve "Geist" (ruh) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. İsim, Rotting Christ şarkısı "The Old Coffin Spirit"ten esinlenmiş.

Pek sempatik çocuklar

Son Albüm: Sürpriz bir collab!

Şimdi burada ilginç bir durum var: Sargeist’in adının geçtiği 2022 tarihli son albüm “Transcendental Black Magic” aslında yunan grup Serpent Noir ile birlikte üretilmiş bir black metal albümü. Aynı idealleri paylaşan iki grup güçlerini birleştirmiş ve bu albümü ortaya koymuş, hiç de fena olmamış. İki ayrı grup çalıyor gibi değil bütün bir albüm hissi verebilmişler.

Sargeist’in aslen kendi son albümü 2019’da çıkan Death Veneration isimli EP.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Grubu kuran ve kuruluşundan bu yana çalan Shatraug (Asıl adı: Ville Pystynen, gitar) sahnede bizimle olacak.

3. Suicidal Angels

17 Mayıs, Cuma, Dorock XL Venue - Fitaş Sahnesi Taksim, İstanbul

2001 yılında Atina’nın bağrından, komşumuz Yunanistan'dan çıkan ve gitarist/vokalist ve ana şarkı yazarı Nick Melissourgos tarafından kurulan thrash metal grubu Suicidal Angels Türkiye’de de sevilir.

Tamam siz istiyorsanız cacıkis olsun.

Son Albüm: Kimilerine göre bugüne kadar yaptıkları en iyi iş

Grup 8. stüdyo albümü “Profane Prayer”ı 1 Mart’ta yayınladı.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Kuruluşundan bu yana birçok kadro değişikliği yaşayan grupta tek sabit Melissourgos (vokal, ritm gitar) bizimle beraber. Ancak ona hemen sonra katılan davulda Orfeas Tzortzopoulos’u da sahnede izleyebilirsiniz. Diğer üyeler Angel Lelikakis (bas, 2013) ve Gus Drax (lead gitar, 2015) ile grup tamamlanıyor.

4. Scorpions

23-25 Mayıs, KüçükÇiftlik Park, İstanbul

23 Mayıs biletlerinin anında tükenmesinden sonra 25 Mayıs’ta ikinci konserlerinin planlanıp satışa çıktığı efsanevi Alman rock grubu Scorpions yeniden İstanbul’da.

Still in deri ceket

Son Albüm: Klasik bir Scorpions

“Rock Believer” 25 Şubat'ta yayınlanan grubun 19. stüdyo albümü. Aynı zamanda 2016'da James Kottak'ın yerine gelen davulcu Mikkey Dee ile ilk stüdyo albümleri. Bu albüm, 2015'teki "Return to Forever"dan bu yana yedi yıl aradan sonra ilk stüdyo albümleri olmuş ki, bu da stüdyo albümleri arasında verdikleri en uzun mola olmuş. Albüm bizi heyecanlandırmadı ama hem yeni hem de klasik bir Scorpions dinlemek isterseniz buyrun. Biz onları asıl klasikleri dinlemeye gideceğiz tabii.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Grubun ilk 1972’deki albümlerinden bu yana kurucu üyeleri olan Rudolf Schenker (gitar), Klaus Meine (vokal) ve 78’de katılan ancak klasik üyelerden sayabileceğimiz Matthias Jabs’ı (gitar, geri vokal) sahnede izleyebilirsiniz. Basta gruba 2003’te katılan Pawel Maciwoda ve davulda Mikkey Dee bulunuyor.

5. Marduk

2 Haziran, Pazar, IF Performance Hall Beşiktaş, İstanbul

İsveç black metalinin marka olan isimlerinden Marduk, “Memento Mori” turnesi kapsamında İstanbul’a geliyor.

Işıl ışıl

Son Albüm: Beklenmedik netlikte tınılar barındıran bir black metal albümü

Marduk’un geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan son stüdyo albümü “Memento Mori” kimilerine göre efsanelerin geri dönüşü kimilerine göre ise black metal ruhuna ihanet.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Grubun asıl kurucularından “Evil” lakaplı Morgan Steinmeyer Håkansson (guitar, 1990), 2004’te katılan vokalist “Mortuus” Daniel Rostén ve davullarda dinleyeceğimiz 2019’da gruba katılan “Bloodhammer” Simon Schilling bizlerle olacak.

6. Megadeth

12 Haziran,  Çarşamba, KüçükÇiftlik Park, İstanbul

Kendilerini yine burada aynı sahnede dinlediğimiz metal efsanesi Megadeth yeniden İstanbul’da.

89-98 era Megadeth

Son Albüm: 90’lar tatları

Grubun en son 2022'de çıkardığı "The Sick, The Dying... And The Dead!" albümüyle toplam 16 stüdyo albümü bulunuyor.

Dave Mustaine abimiz albümle ilgili şöyle buyurmuş: "Bu albüm kolaylıkla Countdown to Extinction ve Rust in Peace arasında yer alabilir. Countdown to Extinction'a alabileceğimiz müzikalitede şarkılar var ve Rust in Peace'in agresifliğini taşıyorlar. Gruplar eskisi gibi baştan sona bir bütün oluşturan albüm çıkarmıyor. Fakat metalde durum farklı. Bu camianın kendini onurlandırmak gibi ve bize özel bir şeye sahip.”

Albümde gerçekten neredeyse bir Youthanasia duyacakmışsınız gibi oluyor ancak duyamıyorsunuz. Albüme karşı grubun hayranlarının karışık hisleri var.

Bu arada konser öncesi asıl dilimizin varmadığı ama konuşmamız gereken bir konu da Mustain’in vokalde artık çok zorlanır halde olması.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Megadeth’i tabii ki Dave Mustaine’i canlı görmeye gidiyoruz. Kendisi grubun kurucusu, beste ve söz yazarı, gitaristi ve vokalisti. Grubun güncel halindeki geri kalanı ise James LoMenzo (bas, 2006), Dirk Verbeuren (davul 2016), Teemu Mäntysaari’den (gitar, geri vokal 2023) oluşuyor. Bu arada Teemu kardeşimiz soloları parkta dolaşırmışcasına rahat atıyor.

7. Deep Purple

25 Haziran Salı, KüçükÇiftlik Park, İstanbul

1968 yılındaki ilginç kuruluş hikayesinden bu yana 50 yıl geçen grubun tarihini, https://www.deeppurple50.com/timeline adresinden 10 ana bölümde inceleyebilirsiniz. Son bölümde ise kendilerinden belki de yeni bir albüm gelebileceğine dair sinyal alıyoruz.

Mor ve Ötesi

Son Albüm: Purple dokunuşlu cover’lar

22 stüdyo albümü bulunan grup en son 2021’de “Turning to Crime” isimli tamamı cover’lardan oluşan albümünü yayınladı. Klasik rockçıları mest edecek bir yapım.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Deep Purple tarihte pek çok efsane ismin girip çıktığı bir süper grup. Mark I diyebileceğimiz Deep Purple, kurucu üyelerden oluşuyordu: Ritchie Blackmore (gitar), Rod Evans (vokal), Jon Lord (klavye), Paice (davul) ve Nick Simper (bas). Mark II ise, grubun ticari olarak daha başarılı olduğu kadroydu ve bu kadroda Evans ve Simper yerine Ian Gillan (vokal) ve Roger Glover (bas) gelmişti. Grubun İstanbul’a gelen güncel tur kadrosunda Paice, Gillan ve Glover bulunuyor.

8. Yngwie Malmsteen

6 Temmuz, Cumartesi, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, İstanbul

Dünya çapında tanınan İsveçli gitar virtüözü Yngwie Malmsteen, 6 Temmuz 2024'te, 20 yıl aradan sonra, en popüler parçalarının yer aldığı bir set list ile Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda sahne alacak.

Ne istiyorsunuz şu adamcağızdan?

Son Albüm: 10 parçanın sadece 4’ünde vokal var.

Malmsteen 21. stüdyo albümü "Parabellum"u 2021’de yayınlandı. Gitar makinası özüne dönerek döktürmeye devam ediyor.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

9. Judas Priest

24 Temmuz 2024, Çarşamba, Bonus Parkorman, İstanbul

Babalar geri geliyor! Son albümlerinin adını alan "Invincible Shield Tour Europe" turnesi kapsamında, Heavy Metal'in kurucularından Judas Priest, 24 Temmuz'da BKM Organizasyonu tarafından Parkorman'da sahne alacak.

Sakal yakışmış abi

Son Albüm: Tabanca gibi bir Priest albümü

8 Mart’ta çıkardıkları son albümleri “Invincible Shield” ile toplam 19 stüdyo albümü bulunan grup üretkenliğe devam ediyor. Eleştirmenlerden olumlu not alan albümde Judas Priest köklerine sadık kalırken yeni sesler aramayı da başarmış. Eğer 2000’lerden sonra grubu takip etmeye ve sevmeye devam ettiyseniz bu albümü de seveceksiniz.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Grubu tanımlayan ve en eski üyelerinden Ian Hill (bas), Rob Halford (vokal), Glenn Tipton (gitar) ve daha sonra 89’da katılan Scott Travis (davul) ve son olarak 2011’de katılan Richie Faulkner’ı (gitar) sahnede izleyebilirsiniz,

10. Cynic

6 Ağustos, Salı, IF Performance Hall Beşiktaş, İstanbul

Miami çıkışlı ABD’li progresif metal grubu Cynic’in tarzını, progresif rock, alternatif rock, fusion-jazz ve metalin bir karışımı olarak tanımlayabiliriz. 87’ye kurulan grup 93’te ilk albümleri “Focus”u çıkardıktan sonra dağıldı. 2006’da tekrar bir araya gelerek 2008’de ikinci albümleri *“Traced in Air”i çıkardılar.

Selfie çekerken rock grupları

Son Albüm: Güncel bir yapım diyelim

Metalciler olarak 1993 yılında “Focus” isimli albümleri ilk çıktığında, albümün değerini tam bilememiştik. Ancak daha sonra hem rock/metal hem de genel müzik camiasında saygıyla karşılandı. Grubun son albümü “ReFocus”, aynı albümün yeniden ele alınmış hali (Re-visited). Daha güncel tonlarla (belki daha sıcak?), farklı bir mix ile dinleyeceğiniz bu albüm Cynic’i ilk kez dinliyorsanız iyi bir tercih olabilir. Eski Cynic-severseniz belki biraz üzebilir.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Grubun kurucusu hala sabit. Paul Masvidal (gitar, gitar synth, lead vokal, vocoder) 1987’de grubu kurduğu günden beri farklı enstrüman ve vokal türleriyle grubun beyni niteliğinde. Ona sahnede davulda Matt Lynch, gitar ve kirli vokalde Max Phelps ve basta Brandon Giffin eşlik ediyor.

11. Opeth

13-14 Ağustos, Zorlu PSM Turkcell, İstanbul

Otuz yılı aşkındır yayınladıkları her albümde progresif metale farklı pencereler açan; blues, caz, folk, klasik ve death metal türlerine ustaca dokunuşlar yapan Opeth, bu yönüyle müzik tarihinin en önemli gruplarından biri.

Metalin batıya açılan yüzü

Son Albüm: Beklenmedik yerlere gidebilen melodilerle leziz bir Opeth deneyimi

“In Cauda Venenum” (Latince "Kuyruğunda Zehir" anlamına geliyor) grubun 2019’da çıkardığı 13. stüdyo albümü. İçinde 10 parça bulunan albüm eleştirmenlerden de 10 üzerinden 9-10’lar almış.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

90’dan beri grupta olan ve 92’de kurucu vokal David Isberg’in ayrılmasından bu yana grubu taşıyan Mikael Åkerfeldt sahnede olacak. Bas gitarda 97’den beri grupla olan Martín Méndez, gitar ve geri vokalde 2007’den beri grupla olan Fredrik Åkesson ve son olarak gruba 2011’de katılan klavyeci Joakim Svalberg var.

12. Therion

5 Eylül, Milyon Performance, Eskişehir

6 Eylül, Milyon Performance, Ankara

7 Eylül Zorlu PSM, İstanbul

8 Eylül, SoldOut Performance Hall, İzmir

İsveçli mega senfonik metal grubu neredeyse tüm Türkiye’de bizlerle. 1987 yılında grubun halen başında olan Christofer Johnsson tarafından “Blitzkrieg” ismiyle kurulan ve öncelerde daha çok death metal çalan grup, yavaş yavaş orkestra ve koro elemanlarını müziğine ekleyerek senfonik metalin geliştiricilerinden oldu.

Mitoloji bizim işimiz

Son Albüm: Üçlemenin epik biten sonu

Grubun 15 Aralık 2023'te Napalm Records tarafından yayınlanan “Leviathan III” isimli 19. stüdyo albümü, Therion'un 2021’den beri çıkarageldiği Leviathan üçlemesinin son bölümü niteliğinde.  Tüm Therion albümlerinde olduğu gibi bu üçlemede de aklınıza gelebilecek tüm bu dünya, öbür dünya, alt dünya, yan dünya mitolojileri ve yaratıkları bulunuyor. “Ruler of Tamag” isimli parçada ise Türk ve Altay mitolojisinde kötülük yapan bir tanrı ruhu Erlik’ten bahsediliyor.

Parça konserde çalınırsa şu bölüme eşlik edebilirsiniz:

“Karaş Han, Karaş Han

Karanlığın hükümdarı

Çıngay Han, Çıngay Han

Kargaşanın ulu han”

YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Kısmen evet, grubun kurucu üyelerinden Christofer Johnsson sahnede olacak. 98’den beri grupla olan ve efsane albümlerin kaydında bulunan Sami Karppinen davulda, gruba 2008’de katılan Nalle "Grizzly" Påhlsson bas gitarda, 2009 girişli Thomas Vikström vokallerde ve gitara 2010’da geçen Christian Vidal grubun güncel yapısını oluşturuyor.

13. Apocalyptica

19 Eylül, Perşembe, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi, İstanbul

Apocalyptica, 'Plays METALLICA Vol. 2' turu kapsamında 19 Eylül 2024'te İstanbul'a geri dönüyor! 1996'da 'Plays Metallica By Four Cellos' albümünün çıkışından bu yana gönüllerde taht kuran Apocalyptica, klasik eğitim almış bir grup çellisten oluşuyor.

"Grubun bu kadar uzun süre dayanacağını biz de tahmin etmemiştik"

Son Albüm: 10 puan, 10 puan, 10 puanla yerlerine alıyoruz!

Grup son ve 9. stüdyo albümünü 2020’de “Cell-0” ismiyle çıkardı. Şu albümün yeryüzünde mutlu etmeyeceği bir metalhead bulunmadığını düşünüyoruz.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Ancak kendilerinden 7 Haziran itibariyle “Plays Metallica Vol. 2” isimli yeni bir stüdyo albümü bekliyoruz. Yani grup Türkiye’ye geldiğine yeni albüm çıkmış olacak.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Evet, grubun frontmen’i Eicca Toppinen, ve diğer çellistler Paavo Lötjönen ile Perttu Kivilaakso karşımızda olacak. Ayrıca sahnede gruba turlarda eşlik eden ABD’li vokalist Franky Perez ve davulda Siren var.

14. In Flames

1 Ekim 2024, Salı, KüçükÇiftlik Park, İstanbul

Doksanlardan bu yana kariyerlerini başarıyla sürdüren, kendi kategorisinde metal tarihini değiştiren ve kendinden sonra gelecek sayısız gruba ilham veren İsveçli grup IN FLAMES, İstanbul'da sevenlerinin karşısında.

Şakaları yok.

Son Ablüm: Taptaze 10/10!

Grup henüz geçtiğimiz Şubat ayında, 14. stüdyo albümü “Foregone”u çıkardı. Albüm hem müzik eleştirmenlerinden hem de fanlardan tam puan almış.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Aslında In Flames’ın orijinal kurucuları grupta yok. Ancak 95’ten itibaren grupla olan Björn Gelotte ve Anders Fridén’i sahnede izleyebilirsiniz. Onlara grubun güncel formasyonunda Tanner Wayne (davul) ve Chris Broderick (gitar) eşlik ediyor.

15. ACCEPT

17 Ekim 2024, Perşembe, KüçükÇiftlik Park, İstanbul

1976'da kurulmuş olan ve Almanya'nın heavy metal müziğine büyük katkıda bulunan grubu ACCEPT, yeni albümleri “Humanoid”in turnesine Nisan 2024'te başlatacaklarını açıkladılar.

Zümrüt Fotografçılık

Son Albüm: Yakında

Bugüne kadar 16 yayınlanmış stüdyo albümü bulunan grubun yayınlayacağını duyurduğu “Humanoid” (2024) 17. albümleri olacak. Grubu hatırlamak isterseniz metal tarihinin efsaneleşmiş parçalarından “Metal Heart”ı dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Grubun orijinal üyelerinden bir tek lead gitarist ve geri vokalist Wolf Hoffmann kalmış. Diğer üyeler  sırasıyla 2009, 2015 ve 2019 yıllarında gruba eklenmişler.

16. Soen

20 Ekim, Pazar, SoldOut Performance Hall, İzmir

Eski Opeth davulcusu Martin Lopez tarafından kurulan İsveçli progresif metal grubu Soen, son albümlerinin ismi de olan “Memorial” Avrupa turnesi kapsamında ikinci kez İzmir’e geliyor.

"Sıkıntı yok"

Son Albüm: Meh?

Grup, 2021'in “Imperial” albümünün devamı olan son albümleri “Memorial” ile geri döndü. Enstrüman teknikleri ve production kalitesi olarak tek bir söz söylenemeyecek albüm, hayranlar tarafından sevilse de biraz hayal kırıklığı ile karşılandı diyebiliriz. Belki progresif metal olarak değil açık zihinli bir rock albümü olarak dinlersek daha iyi olur.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Kısmen evet, grubun kurucularından Martín López (davul) ve Joel Ekelöf (vokal) sahnede olacaklar. Onlara tuşlularda Lars Åhlund, gitar ve geri vokalde Cody Lee Ford, bas gitarda ise Oleksii 'Zlatoyar' Kobel eşlik ediyor.

17. New Model Army

27 Kasım 2024, Çarşamba, Beşiktaş IF Performance Hall, İstanbul

40 yılı deviren gruplar listesine giren İngiliz rock grubu NMA tekrar yeni turne kapsamında İstanbul’da.

Yok size demedik abi

Son Albüm: Sound’a bağlı kalıp ufuklar açan bir albüm

Pandemi sürecinde, dünyada ve grup üyelerinin kişisel yaşamlarında yaşanan önemli değişiklikler ışığında yazmaya başladıkları “Unbroken” albümü, NMA klasik sound'unu taşırken, aynı zamanda yeni ve farklı öğeler de barındırıyor. Yeni tur süresince grup albümden parçalar çalarken araya eski klasiklerden de serpiştiriyor.

Orijinal Üyeleri Görebilir miyiz?

Evet, grubun beyni, besteleriyle gruba hayat veren Justin Sullivan (Vokal, gitar, söz, müzik yazarı) ve gruba nispeten sonradan katılan Dean White (tuşlular, gitar, 1994), Michael Dean (davul, 1998) ve son olarak 2013 sularında katılan bas gitarist Ceri Monger bizimle olacaklar.

Spotify, YouTube Music ve Apple Music’te dinleyebilirsiniz.

Keyifli dinlemeler.

Beyaz Garaj logosu
0 850 309 5501
bekci@garaj.org
Tüm hakları saklıdır Garaj Bilgi Teknolojileri 2023